|
|
|
|
Hosting – hyr serverplats hos oss
Lösningen innebär att man delar plats på en gemensam server med andra företagskunder. Dina program körs centralt i ett eget fönster via en terminalserver som är placerad hos oss. Detta innebär att alla dokument och program finns på den centrala servermiljön. Innehållet av tjänster kan till viss del modifieras och kundanpassas. Grundutbudet innebär att ni får tillgång till senaste versionen av MS Windows Terminalserver med fjärrskrivbord, daglig backup, antivirusskydd samt lagringsutrymme per användare och utgående Internetuppkoppling.
Internetuppkopplingen mellan kunden och IXX skall vara av god kvalitet och med garanterad upptid.
Utanför kontoret, med en bärbar dator, kopplar man upp sig via det internet som finns tillgängligt som t. ex. ADSL hemifrån och trådlöst Homerun på flygplatser och caféer, 3G kort i den bärbara eller GPRS via mobiltelefonen när man är på resa.
Urval av tillval:
- För MS Office i terminalserverlösningen centralt krävs antingen att man hyr programmet av Microsoft eller att man äger en licens av den version som används i terminalserverlösningen.
- MS Exchange – delade kalendrar samt e-post hantering MS Exchange ger tillgång till en delad central miljö. Det innebär att man kan ha delade kalendrar, egna e-postkonto mm
- Outlook webbaccess – tillgång till e-post och kalender via en webbläsare/mobiltelefon.
- Citrix programvara för utökad funktionalitet på terminalservern. Ger kommunikation som kräver mindre bandbredd mellan klient och server samt utökade möjligheter för att konfigurera IT-miljön. Man kan t ex publicera ett program som en ikon istället för ett eget terminalserverfönster.
- Kundspecifika programvaror i serverparken, som affärssystem o dyl.
- Egna servrar i serverparken som endast är till för er IT-miljö.
Kontakta Martin Envall 0431-44 51 23 för mer information. |
|
|
| IXX IT-partner AB |
Ängelholm 0431-44 51 00 |
Helsingborg 042-21 45 60 |
Fax 0431-195 80 |
info@ixx.se |
|
|